Kolor Roku 2015
Od 15 lat Pantone Color Institute™ wybiera kolejne ”Kolory Roku” ze swojej palety; mają one uosabiać – cytuję: „globalnego ducha czasów”. Kolor Roku Pantone nie do końca ma sugerować, co będzie modne w danym sezonie, lecz w zamierzeniu twórców koncepcji „być odbiciem tego, czego ludzie szukają w danym momencie i czego potrzebują”. Czego więc potrzebujemy w 2015 roku zdaniem największych fachowców od odcieni?
Marsali, która w palecie Pantone nosi dumnie numer 18-1438. Marsala, to głęboki, winny odcień czerwieni z dużą domieszką brązu i kropelką rdzy. Jest ciepły, wyrafinowany i zwraca uwagę, a jednocześnie sprawia wrażenie gustownie konserwatywnego i eleganckiego. Kojarzy mi się z ziemią i jesienią. Sprawdzi się zarówno jako kolor odzieży, jak i elementów wyposażenia wnętrz.
Z jakimi odcieniami go komponować? Pięknie współgra z kolorami neutralnymi – w moim odczuciu zwłaszcza z szarością. Jako kolor jesienny będzie czuł się także dobrze w towarzystwie odcieniu bursztynu, umbry, złotawych żółci. Bardziej dynamiczne kompozycje uzyskamy łącząc go z niebieskawymi zieleniami, turkusem i intensywnymi odcieniami niebieskiego. Marsala to kolor, który można zaproponować zarówno kobietom i mężczyznom, a jeśli chodzi o typ urody, to moim zdaniem skorzystają na nim raczej osoby o ciepłym odcieniu skóry (zwłaszcza „jesienie”), choć przy odpowiednim zestawieniu z innymi kolorami, zwłaszcza, gdyby wykorzystać go tylko w detalach, takich jak lakier do paznokci apaszka, czy kontrastowe pasemko we włosach, powinien odpowiadać również zimnym typom (myślę tu raczej o „latach” niż „zimach”), ale nie jestem specjalistką w tej kwestii, więc kierujcie się własnym nosem w tych sprawach 😉
Pantone Color Institute™ proponuje nam siedem gotowych zestawów kolorystycznych z Marsalą, oto one :
1. szaro-liliowy: Lilac Marble, szary: Ashes of Roses, barwinkowy niebieski: Daybreak
2. złota ochra: Golden Ochre, pomarańczowy: Gold Earth, koralowy: Calypso Coral
3. pudrowy różowy: Silver Pink, beżowy: Cornstalk, różowo-rdzawy: Terra Cotta
4. szary: Shadow Grey, liliowy: Orchid Haze, brązowy: Toasted Coconut,
5. khaki: Silver Fern i Fennel Seed, ceglasty: Apricot Brandy oraz – hmm, po polsku nazwałabym go oliwkowym brązem, a Pantone określa go mianem: Tapenade
6. słomkowo-zielonkawy: Lemon Grass, żółto-zielony: Cress Green, przytłumiony miodowy: Sauterne, brązowy: Medal Bronze
7. błękitny: Aqua Splash, szaro-zielonkawy: Lily Pad, niebieski: Marina, turkusowy: Teal
Najbardziej podobają mi się dwa ostatnie zestawy z tym, że nr 5 jest wprost stworzony dla „jesieni”. Do mojego typu urody (lato z elementami zimy) najlepiej pasowałaby 6.
No to jeszcze kilka propozycji włóczek w odcieniach zbliżonych do Marsali, które można kupić w polskich sklepach:
– nowy kolor i nowa włóczka w palecie DROPSa – Air (70% alpaka, 23% poliamid, 7% wełna) – odcień 07
zdjęcie: e-dziewiarka.pl
– nowy odcień w palecie włóczki DROPS Fabel (75% wełna, 25% poliamid) – nr 113
– włóczka Lenka (100% len) w odcieniu 110 zdjęcie: wloczkiwarmii.pl
– włóczka Lopi Einband (100% wełny islandzkich owiec), odcień 9171
– włóczka Manos del Uruguay, Silk Blend Fino (70% wełna, 30% jedwab) – odcień 2150
– włóczka Madelinetosh, Tosh DK Tart (100% wełna merino)
A jak wam podoba się „Kolor Roku 2015”? Będziecie stosować? A może kontestujecie tego typu arbitralnie narzucane wybory?
-
Sukienka, którą właśnie skończyłam szyć, ma marsalę za kolor główny i dodatki w kolorach z kombinacji nr 2 i 6! *^o^* Bardzo podoba mi się nazwa koloru, smakowita!
W sumie Burgundia na drutach też jest w podobnym odcieniu, ale miałam nosa wybierając tę włóczkę! -
o matku bosku, jeden z najmniej lubianych przeze mnie kolorow!! no trudno 😉
-
Tapenade się zgadza, bo to przecież pasta z oliwek 🙂 Jestem jesienią, ale raczej unikam takich odcieni, bo kojarzą mi się bardzo wątróbkowo – za moich licealnych czasów „wątróbka” zwana szumnie burgundem była hitem mody wieczorowej i cudem uniknęłam sukienki studniówkowej w tym kolorze. Moim zdaniem bardzo nietwarzowy kolor, podkreśla bladość i zaczerwienienia skóry. Za to bardzo podoba mi się we wnętrzach, zwłaszcza zestawiony z głębokim indygo i złotem.
Komentarze