Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

18 komentarzy

Jak wykonać sweter z prostokąta, czyli „dyrdok”

Jak wykonać sweter z prostokąta, czyli „dyrdok”
Herbi
  • On 22 października 2014
  • https://herbimania.com

Mimo, że na moim starym blogu nowe wpisy nie pojawiają się od paru lat, wciąż odwiedzają go różne osoby i czytają stare wpisy. Tym sposobem trafiła tam także miła Czytelniczka, która zapytała, jak wykonać sweter z prostokąta, czyli „Dyrdok”. Rzecz jest banalnie prosta, ale może przyda się komuś jeszcze, więc poniżej skrócony opis wykonania (niestety bez przeliczeń na oczka i rzędy, ponieważ naprawdę nie pamiętam już szczegółów technicznych wykonania tego swetra, po prostu wymierzyłam gotową pracę, a że włóczka, z której ją zrobiłam jest bardzo plastyczna, to wymiary należy traktować orientacyjnie).

„Dyrdok” należy do gatunku swetrów „kocykowych”, czyli de facto jest prostokątem z dorobionymi rękawami. Wymiary podane poniżej pasują, jak ulał na osobę taką jak ja (rozmiar 38-40, wzrost 168 cm), więc jeśli macie inne wymiary trzeba sobie to odpowiednio przeskalować.

Jak wykonać sweter z prostokąta?

Zaczynamy oczywiście od wydziergania kształtu podstawowego. Nabieramy odpowiednią liczbę oczek, by uzyskać 71 cm (pamiętajcie o wykonaniu próbki, przed rozpoczęciem pracy, żeby wszystko ładnie sobie wyliczyć) i dziergamy prostokąt od prawej do lewej strony (lub od lewej do prawej, jak kto woli). Mój „dyrdok” został wykonany z włóczki boucle, więc dziergałam go zupełnie niewyrafinowanym wzorem – wszystkie oczka na prawo niezależnie od strony robótki – pętelki boucle i tak rozmyły wzór tworząc przyjemne, miękkie „futerko”.

Wyrabianie otworów na rękawy

Po osiągnięciu 38 cm wyrabiamy otwór na pierwszą pachę. Powinien być oddalony od brzegu robótki, który będzie później stanowić „kołnierz” swetra o 14 cm, mieć długość 16 cm i wysokość 4 cm (po prostu zamykamy odpowiednia liczbę oczek (= 16 cm), przerabiamy dwa kawałki robótki osobno na wysokość 4 cm, po czym łączymy obie części dodając tę samą liczbę oczek, co zamknięte poprzednio). Dalej przerabiamy prosto przez 41 cm i wyrabiamy drugi otwór na rękaw, analogicznie do pierwszego. Następnie przerabiamy prosto do wysokości 125 cm (całość robótki) i zamykamy wszystkie oczka.

Dzierganie rękawów

Następnie musimy wydziergać rękawy. Ja nabierałam oczka na rękaw bezpośrednio na brzegu otworu w „kocyku” drutami na żyłce i dziergałam metodą „magic loop” „na okrągło”.

Rękaw ma stałą szerokość (obwód 32 cm) na całej długości (50 cm). Po osiągnięciu odp. długości rękawa zakończyć wszystkie oczka i wydziergać drugi, analogicznie do pierwszego. „Dyrdoka” należy następnie wyprać lub choćby zwilżyć i zblokować.

Na mój sweter zużyłam około 570 g włóczki boucle (mieszanki wełny z akrylem).

Mam nadzieję, że mój opis, jak wykonać sweter z prostokąta pomoże wam w zmaganiach z drutami i włóczką. Miłego dziergania 🙂

Comments

  1. Olga Cecylia

    Ja na takie swetry mówię „chomątko”, bo zwisają 🙂 Ale „dyrdok” to urocza nazwa 🙂

    • Herbi

      Moja Mama mianem „chomąta” określa te modne szerokie kominy, co też tak zwisają trochę 😉

  2. Mirka

    Dzięki za pomoc.

  3. Ewa

    Dzień dobry, jestem bardzo początkującą dziewiarką. Szukam na razie prostych pomysłów i wzorów. Taki sweter jest bardzo w moim guście i chciałabym go wydziergać, ale mam pewien problem ze zrozumieniem wyrabiania otworów na rękawy. Przy przerabianiu dwóch kawałków robótki osobno ( po tym jak już zamknę odpowiednią na otwór liczbę oczek) skąd mam wziąć nitkę dla drugiej w kolejności części robótki ( tam gdzie mam przerobić te 4 cm) ? I jak później połączyć obie te części w jedną całość? Wiem, że te pytania mogą być banalne, ale naprawdę ciężko mi to sobie wyobrazić, a niestety nie umiem znaleźć w sieci rozwiązania. Bardzo proszę o pomoc lub wskazówki. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

    • Herbi

      Do tej drugiej części na krawędzi (tuż za oczkami zamkniętymi na pachę) przywiązujesz nowy motek (byle się trzymał, później tę końcówkę i tak zaszyjesz). Dalej robisz jakby dwie osobne robótki, z dwóch osobnych motków. Gdy osiągniesz pożądaną wysokość (w naszym przypadku te 4 cm) to po prostu dziergając pierwszą część, po dojściu do krawędzi drugiej nie zmieniasz motka, tylko dziergasz dalej (trzeba zachować odpowiednie naprężenie włóczki, żeby na tym „przejściu”, nitka się zbytnio nie wyciągnęła), w następnym rzędzie masz już jedną robótkę. Wtedy możesz odciąć ten drugi, niepotrzebny motek, zostawiając taki fragment nitki, żebyś mogła ją bez problemu ukryć, zaszywając w robótce. Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia są w miarę sensowne…

      • Herbi

        No i źle powiedziałam, gdy chcesz połączyć z powrotem obie części robótki, to przerabiasz najpierw pierwszą część, następnie nie zmieniając motka narzucasz tyle oczek, ile poprzednipo zakończyłaś, żeby wyrobić otwór na pachę. Narzucasz tak samo, jak przy rozpoczynaniu robótki w ogóle. Następnie nie zmieniając motka przerabiasz dalej drugą część robótki. W następnym rzędzie wszystkie oczka przerabiasz jako jedną robótkę, a drugi motek odcinasz.

  4. Ewa

    Wszystko zrozumiałam! 🙂 Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie. Do dzieła!

  5. Marlena

    Witam serdecznie! Myślę o wykonaniu tego swetra na szydełku, nie bardzo jednak wiem czy samymi półsłupkami, słupkami czy inną techniką. Mogę liczyć na jakąś radę w tym temacie? Pozdrawiam

    • Herbi

      Nie mam zbyt bogatego doświadczenia w szydełkowaniu swetrów (w życiu popełniłam chyba tylko jeden). Jeśli szydełkuję, to zwykle chusty itp. Generalnie należy pamiętać, że same półsłupki dadzą dzianinę bardziej zwartą, ale też sztywniejszą. Szydełkując samymi słupkami otrzymamy dzianinę luźniejszą, bardziej prześwitującą i nieco lepiej będzie się układać. Na malownicze drapowania w przypadku dzianiny szydełkowanej raczej bym jednak nie liczyła.

  6. Edyta

    Właśnie zaczęłam, zrobiłam około 20cm, pierwsze 10 rzędów ściągaczem p/l potem same prawe po prawej i lewe po lewej. Co zrobić żeby się nie zwijalo po bokach? Ratunkuuuu.

    • Herbi

      Możesz spróbować takiego triku – pierwsze 6 oczek po prawej stronie przerabiaj następująco: 1 o. brzegowe, 2 o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. prawe, 1 o. lewe. Ostatnie 6 oczek w tym samym rzędzie przerabiaj następująco: 1 o. lewe, 1 o. prawe, 1 o. lewe, 2 o. prawe, 1 o. brzegowe. Na stronie „lewej” przerabiaj oczka tak, jak schodzą z drutu (czyli: 1 o. brzegowe, 2 o. lewe, 1 o. prawe, 1 o. lewe, 1 o. prawe i ostatnie 6 analogicznie, tylko w odwrotnej kolejności). Taka listwa nie rzuca się w oczy, a powinna zapobiec zwijaniu brzegów.

  7. Edyta

    Bardzo dziękuję za podpowiedź, zaraz będę testować, upewnie się jeszcze: o.brzegowe na początku robótki to tylko przekładam z lewego drutu na prawy prowadząc nitkę jak do oczka prawego czyli z przodu robótki? Oczko brzegowe na końcu robótki to zawsze o.prawe? Pozdrawiam

    • Herbi

      Tak

      • Edyta

        Dziękuję będę próbować, właśnie sprulam do sciagacza

        • Herbi

          Trzymam kciuki.

          • Edyta

            🙂 minał prawie rok a ja nadal nie skonczylam, jeszcze rekawy mam do zrobienia 😉

  8. Danuta Biernat

    Fason prosty, a efektowna robótka. Nie trzeba zszywać, szybko się dzierga.

Leave a Reply