Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Na górę

komentarze 3

Jak wydziergać kaptur? (taki jak w kardiganie Troublemaker)

Jak wydziergać kaptur? (taki jak w kardiganie Troublemaker)
Herbi
 • dnia 27 grudnia 2021
 • https://herbimania.com

Jeszcze pod koniec października poproszono mnie o post o tym, jak wydziergać kaptur do kardiganu – taki, jak w moim projekcie Troublemaker. Obiecałam, że wszystko opiszę, ale oczywiście, jak to bywa, co tydzień mi coś wypadało i nagle zrobił się koniec roku. Nadrabiam więc zaległości i dziś przedstawiam, w jaki sposób dodałam kaptur do mojego kardiganu.

Kardigan Troublemaker został wydziergany z włóczki Drops Brushed Alpaca Silk, drutami 5,5. Moja próbka 10 x 10 cm miała 17 oczek i 26 rzędów i do takiej proporcji będę się dalej odnosić w opisie.

Jak wydziergać kaptur? (taki jak w kardiganie Troublemaker)

Podstawę kardiganu Troublemaker stanowi mój wcześniejszy projekt Dyrdok, którego opis znajdziecie tutaj. Troublemaker ma tylko dodany na końcu kaptur.

Aby wydziergać kaptur złożyłam korpus Dyrdoka na pół i na górnej krawędzi zaznaczyłam środek. Następnie odmierzyłam 54 cm w prawą stronę od punktu środkowego i 54 cm w lewą stronę od punktu środkowego i oznaczyłam oba nowe punkty markerami. Trzymając kardigan prawą stroną ku sobie nabrałam na górnej krawędzi 184 oczka (zaczęłam od markera po prawej stronie i skończyłam na markerze po lewej) drutami na żyłce.

Następnie przerabiałam oczka dżersejem prawym przez 94 rzędy, jednocześnie równomiernie zamykając 51 o. po każdej stronie (w praktyce zamykałam po 1 oczku po każdej ze stron w co drugim rzędzie). Rząd, w którym zamykałam oczka wyglądał następująco: 1 o. brzegowe, 1 o. prawe, ssk (przełożenie oczka, przełożenie oczka; przerobienie ich razem), przerabiaj oczka prawe aż na lewym drucie zostaną 3 oczka, k2tog (2 o. razem na prawo), 1 o. prawe, 1 o. brzegowe. W ten sposób powstała podstawa kaptura.

Jak wydziergać kaptur

Następnie przeszłam do wyrabiania skosu kaptura. Na środku robótki wstawiłam marker (184 o. – 2 x 51 o. = 82 o., czyli marker został wstawiony po 41 o. od brzegu robótki).

W następnym rzędzie (prawa strona robótki) przerabiałam oczka prawe do momentu, gdy na lewym drucie przed markerem zostało 5 o. , następnie ssk, 1 o. prawe, ssk, przełożyć marker na prawy drut, k2tg, 1 o. prawe, k2tg, oczka prawe aż na lewym drucie zostanie 1 o., 1 o. brzegowe. Odjęłam więc w tym rzędzie w sumie 4 oczka. Kolejny rząd: oczka lewe. Powtarzałam te dwa rzędy jeszcze 5 razy.

W następnym rzędzie (prawa strona robótki) przerabiałam oczka prawe do momentu, gdy na lewym drucie przed markerem zostało 2 o. , następnie ssk, przełożyć marker na prawy drut, k2tg, oczka prawe aż na lewym drucie zostanie 1 o., 1 o. brzegowe. Odjęłam więc w tym rzędzie 2 oczka. Kolejny rząd przerabiałam oczkami lewymi. Powtarzałam te dwa rzędy jeszcze 9 razy.

W sumie odjęłam 44 oczka.

Następnie przesunęłam połowę oczek na jeden drut, a drugą połowę na drugi, złożyłam druty razem i zamknęłam wszystkie oczka rosyjską metodą z użyciem szydełka.

Teraz wystarczyło tylko pozaszywać końcówki nitek i gotowe 😊

 

 

 

Następny post

To jest najnowszy post.

Komentarze

 1. Danuta

  Świetny kardigan.
  Lubię takie kaptury.

 2. Sandra Rosa

  To ja prosiłam o kaptur 🙂 Dziękuje pięknie, włóczka już czeka na przerabianie, więc się biorę za robotę 🙂

  • Herbi

   Powodzenia!

Leave a Reply