Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Na górę

1 komentarz

opisowo - Papua, raglanowy sweter w etnicznych klimatach

opisowo – Papua, raglanowy  sweter w etnicznych klimatach
Herbi
  • dnia 26 lutego 2015
  • https://herbimania.com

Padła prośba o ujawnienie, jak zrobiłam Papuę. Nie mam nic przeciwko podzieleniu się tą wiedzą, jednak sweter powstawał dość spontanicznie i nie robiłam zbyt wielu notatek, więc siłą rzeczy opis będzie dość luźny.

Papua to raglanowy, dopasowany sweterek z ukośnym zapięciem na karczku, wykonany techniką bezszwową w całości, przy użyciu drutów na żyłce. Zaczynamy dziergać od góry, wykonujemy kolorowy karczek, następnie odseparowujemy oczka przeznaczone na rękawy i dziergamy dalej korpus swetra. Na końcu wrzucamy na druty odseparowane oczka i wykonujemy rękawy.

Oto schemat karczku z wymiarami w cm (rzut z góry, rozmiar swetra: 40):

sweter z raglanem schemat

Na druty na żyłce nabieramy tyle oczek, by w sumie robótka miała 50 cm. Przerabiamy wszystkie oczka na prawo, wrzucając na druty markery: pierwszy po 4,5 cm od początku robótki, drugi po 26,5 cm i trzeci po 31 cm. W ten sposób zaznaczamy punkty, oddzielające rękawy od przodu i tyłu oraz – jednocześnie – miejsca, w których będziemy dodawać oczka. Robótki nie zamykamy (nie dziergamy wkoło, tylko tradycyjnie, raz prawą, raz lewą stronę). Przerabiamy wszystkie oczka ściegiem francuskim co cztery rzędy zmieniając kolor (ja zaczęłam od fuksji, później turkus, następnie wrzosowy i morski i znów fuksja itd.). Gdy robótka będzie miała 6 cm wysokości zaczynamy dodawanie oczek, tak, by po kolejnych 17 cm karczek miał obwód odpowiadający wymiarom ze schematu. W moim przypadku oznaczało to dodawanie po 8 oczek na przemian w co drugim i co trzecim rzędzie. Dodawałam 1 o. na początku robótki, po jednym oczku po każdej stronie każdego z markerów i 1 oczko na końcu robótki.

Gdy karczek będzie gotowy, wykonujemy szydełkową listwę ukośną (nie zdejmując drutów z robótki). W tym celu nabieramy najpierw na brzegu skosu jednego z rękawów półsłupki i przerabiamy tyle rzędów półsłupkami, by listwa miała szerokość 3 cm – gdy osiągniemy tę szerokość, kończymy listwę oczkami ścisłymi w równych odstępach dodając małe pętelki z oczek łańcuszka (będą to pętelki na guziki, więc ich rozstaw i wielkość należy dobrać do wielkości guzików, które chcemy wykorzystać). Następnie wykonujemy analogiczną listwę (lecz bez pętelek) na ukośnej krawędzi przodu. Moja listwa ma kolor morski.

Gdy zakończymy pracę nad listwami, zabieramy się za wykończenie swetra. Przerabiamy kolejny rząd oczkami prawymi, przy czym oczka do pierwszego markera odseparowujemy i przekładamy na osobną nitkę związana w pętelkę lub dużą agrafkę, oczka do drugiego markera przerabiamy na prawo, oczka między drugim a trzecim markerem znów odseparowujemy i przekładamy na osobną nitkę lub agrafkę, a robótkę kontynuujemy oczkami prawymi. Na końcu nakładamy na siebie listwy szydełkowe tak, by ta z pętelkami znalazła się na wierzchu i z obu krótszych krawędzi listw złożonych razem wyrabiamy oczka drutami. W ten sposób na drutach na żyłce powinniśmy mieć oczka tyłu i przodu oraz oczka wyrobione z krawędzi listwy (47,5 cm + 44,5 cm + 3 cm = 95 cm) oraz na osobnych nitkach/agrafkach oczka, które później posłużą nam do utworzenia rękawów.

Dalej dziergamy korpus swetra ściegiem gładkim prawym, metodą magic loop, na okrągło (musimy połączyć oczka w okrąg), dodając oczka tak, by finalnie dół swetra miał obwód 108 cm, a robótka od końca karczka do dolnej krawędzi swetra miała wysokość 40 cm. Ostatnie 6 rzędów przerabiamy ściegiem francuskim, by zapobiec podwijaniu się dolnego brzegu swetra.

Teraz zajmujemy się pierwszym rękawem. Przekładamy odseparowane oczka z nitki/agrafki na druty na żyłce i dziergamy prosto, dżersejem prawym, metodą magic loop prosto, do momentu, gdy rękaw od karczka do dolnej krawędzi będzie mieć długość 44 cm. Ostatnie 6 rzędów przerabiamy ściegiem francuskim. Tak samo postępujemy z drugim rękawem.

Zaszywamy końcówki nitek, przyszywamy guziczki na skośnej listwie szydełkowej przodu i cieszymy się swoją Papuą.

Komentarze

  1. Katarzyna Fiszer

    Jesteś wspa-nia-ła!!! 😀 Bardzo dziękuję! Jak zrobię, to na pewno się pochwalę.

Leave a Reply