Trendy w modzie na jesień 2016 - edycja dla dziewiarek
Jakiś czas temu popełniłam nieco pół żartem, pół serio post na temat trendów w modzie na wiosnę i co z tego wynika dla dziewiarek i okazało się, że bardzo Wam się spodobał. Postanowiłam kontynuować tę serię i dziś przedstawię trendy w modzie na jesień 2016 okiem dziewiarki (czyli moim, bardzo subiektywnym, zaznaczam 😉
Mam wrażenie, że projektanci w tym roku niezbyt się wysilili i po prostu w kolekcjach jesiennych skumulowali trendy przewijające się od początku roku, takie jak błyszczące materiały (w kolekcjach Balenciagi, Michaeal Korsa, Dolce Gabbany, Valentino, czy J.W.Anderson było sporo lureksu i brokatu), czy upodobanie do odkrytych ramion. Odzież z odkrytym jednym ramieniem można było podziwiać m.in. w kolekcjach Isabel Marant, Saint Laurenta, Lanvin, Moschino, Aquilano Rimondi, Herve Legera, czy Rodarte. Udało mi się jednak znaleźć kilka takich elementów, które łatwo zastosować w robótkach na drutach
Trendy w modzie na jesień 2016 – edycja dla dziewiarek
Pelerynki
Miniponcha i kuse peleryny pojawiły się na wybiegu u A Detacher, Brandona Maxwella, Christiana Diora, Burberry, MSGM, czy Philosophy di Lorenzo Serafini. Uważam, że to uroczy elment garderoby, w dodatku idealny na wczesną jesień, gdy pogoda potrafi w ciągu kilku godzin przejść płynnie z dojmującego chłodu do całkiem wysokich temperatur. Pelerynka nadaje się świetnie do stylizacji „na cebulkę” chroniącej przed takimi kaprysami aury. Cóż mogę polecić w tej kwestii dziewiarkom?
Darmowy wzór na dziergane na drutach poncho Hugo projektu Gosi Grajdek
Pelerynkę szydełkową Olivii z Hopeful Honey
Bardzo pomysłową pelerynkę Foxglove projektu JumperCables (wzór płatny)

Bardzo długie rękawy
Jeśli, tak jak ja, lubisz chować całe dłonie w przydługie rękawy swetra, to nastał Twój czas 🙂 Projektanci troszkę się nawet rozpędzili, bo na przykład na pokazach Vetements, Fenty czy Marca Jacobsa rękawy ubrań były tak długie, że aż komiczne. Jednak, jeśli odczuwasz potrzebę znalezienia wymówki dla której Twoje swetry będą miały naprawdę długie rękawy – oto ona.
Kangurki, ubrania z kapturem
Tak, bluzy z kapturem widać było w kolekcjach jesiennych często, na przykład u Vetements, Each x Other, Lacoste, Alexandra Wanga. Głównie w wydaniu „ulicznym” i luzackim. Bardzo mnie to cieszy, bo jestem wielbicielką kapurów we wcieleniach wszelakich. Dla Ciebie mam darmowy, bazowy wzór na sweter-kangurek od firmy Red Heart, który można łatwo modyfikować i adaptować na własne potrzeby.
Oprócz tego chciałam pokazać sweter, który bardzo mi się ostatnio spodobał – Silversmith Hoodie projektu Meiju K-P. Bogactwo oryginalnych warkoczy, sportowy fason. Moim zdaniem to idealny przyjaciel na jesień.

Pudrowy róż
W jesiennych kolekcjach znanych projektantów pojawiło się mnóstwo różu – tego pudrowego, ale także wesołych odcieni „gumy do żucia” (m.in. u Chanel, Dolce & Gabbana, Comme des Garçons, Diora czy Jil Sander). Można też było zauważyć zestawienia różu z żółcią. Jeśli róż przyspiesza bicie Twego serca, to masz z czego wybierać. Oto kilka propozycji polskich sklepów włóczkowych (w większości farbowane przez polskie, uzdolnione farbiarki).
Mirella w odcieniu ametystu z Włóczek Warmii
Milis Shiitake Julie Asselin sprzedawana przez Chmurkę

Trawiasta zieleń
Soczysta zieleń w garderobie jesiennej to dość niestandardowy wybór, ale mnie się podoba. Będzie na co popatrzeć, czy nastaną słotne i ciemne dni w listopadzie. Ten wesoły odcień można było oglądać w kolekcjach Sally LapOinte, Delpozo, czy Mochino, a ja polecam włóczki, które dobrze wpisują się w ten trend.
Magic loop kolorLOVE 08: sok z żuka z Magic Loop
Ponownie Magic Loop i włóczka magic loop kolorLOVE 21: dawno temu w trawie
You’re in the army now…
Akcenty “militarne” pojawiły się w kilku kolekcjach w dwóch wersjach. Pierwsza to wariant „odświętny”, naśladujący bogato szamerowane mundury generałów z minionych epok (np. u Dolce Gabbana). Jeśli ciągnie Cię do takich klimatów, to proponuję zakupić wzór Timpani projektu Connie Chang Chinchio, który świetnie sprawdzi się w roli „wojskowego żakietu”.
Drugi wariant nawiązuje do ubiorów szeregowych żołnierzy. Kolor khaki, ścieg patentowy, tkaninowe łatki-wzmocnienia, czasem celowo podziurawiona dziania – to można było obserwować u Dsquared² , Yezzy czy Rag & Bone. Ścieg patentowy (angielski) jest tu nieodzowny, więc może warto przypomnieć jak wygląda:
I jak go wydziergać:
Nabieramy parzystą liczbę oczek i pierwszy rząd dziergamy następująco: 1 o. brzegowe, * 1 o. prawe, 1. o. lewe – powtarzamy od gwiazdki i ostatnie oczko przerabiamy jako brzegowe
2 rząd: 1 o. brzegowe, *1 o. prawe wkłuwane w o. w rzędzie poniżej (patrz zdjęcie), 1 o. lewe – powtarzamy od gwiazki i kończymy rząd o. brzegowym
3 rząd – tak samo, jak rząd drugi (przy czym o. prawe wkłuwane będą nad tymi oczkami, które w poprzednim rzędzie przerabiałyśmy jako lewe, a o. lewe nad o. prawymi wkłuwanymi z poprzedniego rzędu.
Powtarzamy rzędy 2 i 3.
Poza protokołem dodam, że jeśli chodzi o trendy w modzie na jesień 2016, to motywami powtarzajcymi się w kolekcjach były także: sztuczne futra i kocie cętki (mrau!), ozdobne, rzucające się w oczy „obróżki” na szyję, metalowe detale, czerń i przezroczystości, duże ramiona. Bierz coś dla siebie i ciesz się 😉
-
Hurra, po raz pierwszy występuję jako pika i awangarda mody ;). Poncho skończyłam robić 2 tyg. temu. Z owczej wełny w kolorze naturalnym i trzech odcieniach fioletu. Dodałam rękawki, żeby było wygodniej.
-
Różu z żółcią to chyba raczej nie wezmę, ale trawiastą zieleń czemu nie , mogłabym spróbować.
Biorę jeszcze przydługie rękawy (już nawet takie zrobiłam w fuksjowym piórkowym) i wzór patentowy, bo zawsze mi się podobał, a jeszcze nic nim nie robiłam.
A Ty co wzięłaś dla siebie ? -
Czyli same śliczności ^^ Wychodzi, że jestem jakby prosto z wybiegu, hihi. Rękawy zawsze mam dłuższe, a w moim puchatym to już w ogóle. W fazie różu, szczególnie pastelowego jestem od roku (chociaż moje moce przerobowe niestety sprawiają, że bardziej w zapasach niż w gotowych udziergach). Do zieleni wracam, więc brakuje mi tylko kaptura i poncza. XD
Komentarze