jak być twórcą w świecie naśladowców...
Ostatnio jestem nastawiona bardziej na „odbiór” niż „nadawanie” – czytam, połykam tony tekstów, przemyśliwam, dywaguję o rzeczach ważnych, mało tworzę, bo żeby tworzyć trzeba mieć trochę więcej przestrzeni, a czytać można wszędzie, nawet w zatłoczonym autobusie. Coś tam niby dziergam, ale los złośliwy i już drugi zaczęty projekt utknął w martwym punkcie, bo zabrakło włóczki i nie mam możliwości dokupienia takiej samej, więc muszę pokombinować, co z tym fantem zrobić.
Jednak, mimo że nie powstaje zbyt wiele nowych rzeczy, to uważam ten czas za bardzo konstruktywny. Ostatnio trafiłam na stronie nonsensesociety.com (którą z resztą polecam, dużo mądrych i ciekawych artykułów) na interesujący tekst Chrisa Collinsa o tym, jak być twórcą w świecie naśladowców. Poruszył on we mnie bardzo czułą strunę, pozwoliłam więc sobie przetłumaczyć obszerne fragmenty, by przybliżyć go także czytelnikom Herbimanii:
Zawsze zadziwia mnie, jak wygodnie czuje się nasz świat naśladując innych. Niepodejmowanie ryzyka jest łatwe i pociągające, ale możesz w ten sposób roztrwonić swój potencjał. Znajdujemy dobrą pracę, liczymy na niewielką podwyżkę co roku, inwestujemy w ubezpieczenia i spędzamy jakoś dzień za dniem. To przykre, że wielu twórczych ludzi ukrywa swoją prawdziwą naturę mając nadzieję na zachowanie bezpieczeństwa, prawda?
Czy nie powinniśmy raczej zachęcać do rozwoju niczym nieograniczonej kreatywności, która sprawia, że ludzka rasa jest tak wyjątkowa i wspaniała?
Na czym polega bycie twórczym?
Kreatywność do działanie w inny sposób niż wszyscy. To tworzenie rzeczy, pomysłów i emocji. To uczenie się na przykładzie poprzedników. To wprowadzanie innowacji. To każdy rodzaj działania inicjującego jakiś rozwój. Chodzi o tworzenie rzeczy, które ulepszają pewien aspekt rzeczywistości Kreatywność określa sztukę. Kreatywność napędza biznes. Kreatywność rodzi życie i inspirację.Zdecyduj, czym chcesz się zająć.
Nie jestem tu po to, by powiedzieć Ci, że masz być artystą. Nie jestem tu po to, by kazać Ci rzucić pracę. Jestem tu po to, by nakłonić Cię do bycia twórczym w jakiejkolwiek dziedzinie, która Ci odpowiada.Może jesteś artystą, który chce stać się sławny. Jeśli tak jest, znajdź sposób, by odróżnić się od innych i inspirować ludzi swoją pracą. Nie przestawaj tworzyć i prezentować swoich pomysłów. Nic nie powinno Ci wystarczać. Niech Twoim celem będzie stałe tworzenie i inspirowanie innych. Twórz!
Może w ogóle nie jesteś artystą. Może pracujesz w administracji albo projektujesz oprogramowanie komputerowe. Jeśli tak, to znajdź sposób, by postawić sobie wyzwanie i stworzyć nowe, twórcze sposoby rozwiązywania problemów w pracy. Nie naśladuj bezcelowo. Nie zgadzaj się na minimalną podwyżkę. Włóż w swoją pracę nieco pasji i zaimponuj sam sobie kreatywnością.
Spróbuj czegoś nowego.
Nie bój się próbować nowych rzeczy. Mam już dość patrzenia na ludzi, którzy przegapiają okazje, by promować swoje pomysły. Wszystkie moje najbardziej udane projekty zaczęły się od wypróbowania luźnych koncepcji. Zwykle rzucam jakąś myśl na forum publicznym (czasem anonimowo) i patrzę, co się wydarzy. Czasem się nie udaje, a czasem pomysły się sprawdzają. Niezależnie od wyniku, zawsze jestem zadowolony, że pozwoliłem sobie na eksperyment i zaprezentowałem swoje koncepcje.Oprócz tego chciałbym, by więcej artystów dążyło do oryginalności. Zauważyłeś jak często jakieś trendy zaczynają dominować w danej dziedzinie? Mniej więcej rok temu można było odnieść wrażenie, że każdy ilustrator w Internecie przygotował przynajmniej jeden rysunek przedstawiający wieloryby. Innym razem zauważyłem, że prawie każdy fotograf ma w swoim portfolio przynajmniej jedno zdjęcie ciała unoszącego się w powietrzu. To śmieszne, ale prawdziwe. Żadna z tych prac nie wydawała się szczególnie oryginalna i często było oczywiste, że pomysł został odpatrzony. Zmieńmy to. Zamiast korzystać z pomysłów innych, zróbmy coś nowego. Włącz ulubioną muzykę, uruchom wyobraźnię i zaprezentuj coś od serca.
Nie bój się krytyki lub porażki.
Jestem przekonany, że ludzie ukrywają swoją naturalną kreatywność, ponieważ się boją. Boimy się, że niebezpiecznie jest oddalać się od tego, co znane i pewne. Boimy się, że ludziom nie spodoba się nasza praca. Jak bardzo obstrukcyjne są takie obawy. Kreatywność zawsze jest lepsza. Nieudane pomysły doprowadzą Cię do lepszych koncepcji i sukcesu! Spróbuj, a odkryjesz, że tworzenie sprawia, iż życie staje się bardziej intensywne niż wtedy, gdy naśladujesz innych. Możesz stworzyć coś niezwykłego. Tak czy inaczej, warto.Poza tym, stworzenie czegoś, czego ludzie nie polubią, czy czegoś, co się nie udało nie jest aż tak przerażające, jakby się mogło wydawać! Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie zwykle są pod wrażeniem każdej próby wprowadzenia jakiejś innowacji. Nawet moje najbardziej nieudane pomysły spotykają się z uznaniem za odwagę podjęcia próby. Jeśli komuś naprawdę nie podoba się jakiś pomysł, to i tak nie zawraca sobie tym głowy zbyt długo. Okrutna prawda wygląda tak, że ludzie zwykle najwięcej myślą o sobie. Gdy to zrozumiesz, otworzysz się na kreatywność w każdym aspekcie życia. Krytykanci nie myślą o Tobie, myślą o tym, jak wspaniale czują się, gdy Cię krytykują (a później gładko przechodzą do krytykowania kogoś innego). Krytycy to zgorzkniali naśladowcy, którzy nie ofiarowują innym czegoś tak, jak ty.
Baw się. Bądź natchniony.
Jednym z najlepszych aspektów mojej pracy jest to, że mam do czynienia z fantastycznymi, twórczymi ludźmi z całego świata. I wiem na pewno, że świetnie się bawimy! Poza kilkoma wyjątkami, najlepsi artyści, jakich znam to ci, którzy najlepiej się bawią. To dlatego, że tworzenie jest świetną zabawą. Czujesz, że żyjesz i że jesteś wartościowym człowiekiem. Rolą ludzi jest tworzenie, wprowadzanie zmian i budowanie.