Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Na górę

komentarze 4

Prucie robótki, cz. 2 - podstawowe techniki prucia i naprawy błędów

Prucie robótki, cz. 2 – podstawowe techniki prucia i naprawy błędów
Herbi
 • dnia 30 kwietnia 2017
 • https://herbimania.com

Niedawno pisałam o tym, dlaczego prucie gotowej lub ukończonej robótki tak nas przeraża i jak oswoić ten lęk. Dziś przedstawię wam podstawowe techniki prucia oraz naprawiania błędów w robótce, które oszczędzają czas i energię.

Techniki prucia i triki ułatwiające naprawienie błędów w robótce na drutach

1. Druty na żyłce

Druty na żyłce będą twym wielkim przyjacielem, gdy po spruciu fragmentu dzianiny zechcesz ponownie nabrać oczka. Dzięki nim możesz zacząć nabieranie oczek z dowolnego końca robótki i dużo łatwiej jest nimi manewrować tak, by przypadkowo nie spruć robótki bardziej podczas nabierania oczek.

2. Marker

Zaznacz nim rząd poniżej rzędu, w którym pojawił się błąd w robótce. Dzięki temu nie zapędzisz się w ferworze walki zbyt daleko z pruciem. Czasem jednak marker to trochę za mało i wtedy przyda ci się…

3. Lina ratunkowa

Ta technika sprawdza się zwłaszcza by bardziej „podstępnych” wzorach, jak np. ażury. „Lina ratunkowa” to po prostu gruba nić lub włóczka, albo też druty na żyłce przeprowadzone w prawidłowy sposób przez oczka w rzędzie, do którego chcemy dojść w trakcie prucia. Trzeba je nabrać podobnie jak w metodzie skracania swetra od dołu, a następnie swobodnie spruć niepotrzebną część.  Tak wygląda nabieranie na dżerseju prawym:

techniki prucia

A tak na dżeresju lewym:

techniki prucia

Nawet, jeśli wzór jest bardzo skomplikowany, ma wiele narzutów np., i pominiesz któreś oczko, łatwo będzie je później „podłapać” w trakcie przerabiania pierwszego nowego rzędu.

4. Przed rozpoczęciem prucia rozłóż robótkę na płaskiej powierzchni.

Ułóż ją tak, żeby widzieć dokładnie co robisz i w którym miejscu się znajdujesz. Wyciągnij druty z oczek, jeśli prujesz niedokończoną robótkę. Ułóż dłoń na robótce, kilka rzędów pod jej górną częścią i delikatnie pociągając zacznij pruć.

Jeśli prujesz gładką włóczkę i prosty wzór nie musisz postępować wyjątkowo delikatnie i powoli. Jednak w przypadku ażurów, bogato przeplatanych warkoczy i włóczek z długim lub gęstym „włoskiem (moher, alpaka, angora) – nie spiesz się. Jeśli oczka się zahaczą o siebie, możesz sobie pomóc igłą, palcami lub nawet szydełkiem.

Po zakończeniu prucia, powoli nabierz oczka z powrotem na druty, uważając by były obrócone w tę samą stronę (jeśli nie są, będzie trzeba bardziej uważać podczas przerabiania pierwszego rzędu i je poodwracać).

5. Po zakończeniu prucia przelicz oczka.

Sprawdź, czy wszystko się zgadza. Jeśli nie, poszukaj błędu i go napraw. Przerób pierwszy rząd i zobacz, czy na pewno wzór został podjęty we właściwym miejscu i poprawnie i czy nic się nie przesunęło.

6. Gdy zauważysz błąd przed skończeniem rzędu – najłatwiejszy przypadek.

Nie musisz pruć, wystarczy, że „wrócisz po śladach”, czyli nadal trzymając robótkę, jak do dziergania, odsupłasz oczka do miejsca, w którym pojawił się błąd. Po prostu wbijasz lewy drut w poniżej właśnie przerobionego po prawej stronie.

techniki prucia

Zsuwasz je z prawego drutu na lewy.

techniki prucia

I pociągasz nitkę.

techniki prucia

Odsupłanie oczek lewych przebiega analogicznie.

7. Korekta pojedynczych oczek szydełkiem

Ta metoda sprawdza się najlepiej, gdy błąd dotyczy pojedynczego oczka i zauważysz go po przerobieniu kilku – kilkunastu rzędów. Jest też przeznaczona raczej do prostych ściegów typu: dżersej. Pozwala naprawić błąd bez prucia całości tak, że w zasadzie poprawka nie jest widoczna. Jak to zrobić?

Identyfikujemy, w której „kolumnie” oczek znajduje się błąd. Dziergamy robótkę do momentu, gdy trzeba będzie przerobić kolejne oczko z tej kolumny.

techniki prucia

Następnie zdejmujemy oczko z lewego drutu. Układamy robótkę płasko na równej powierzchni. Bierzemy szydełko w rozmiarze odpowiednim do przerabiania włóczki, z jakiej dziergamy robótkę. Pomagając sobie szydełkiem lub palcami spuszczamy kolejne oczka w kolumnie do momentu, aż dotrzemy do błędu.

techniki prucia

Teraz należy wsunąć haczyk szydełka w oczko:

techniki prucia

Zahaczamy nim pierwszą nitkę w sprutej „drabince” i przeciągamy w ten sposób:

techniki prucia

Czynności powtarzamy, aż dotrzemy do ostatniego rzędu robótki. Przy dżerseju lewym wygląda to tak:

techniki prucia

techniki prucia

Jeśli wzór w kolumnie przewiduje na przemian oczka lewe i prawe, należy to uwzględnić odpowiednio wsuwając szydełko w oczko i zmieniając sposób podciągania drabinki.

W tej metodzie ważne jest też, by podczas podciągania oczek nie ciągnąć zbytnio nitki, bo kolumna oczek wybrzuszy się wtedy i będzie mocno widoczna.

I to już wszystkie, podstawowe techniki prucia. W kolejnym artykule zajmiemy się naprawianiem błędów w bardziej skomplikowanych robótkach, takich jak warkocze, ażury, czy brioszka.

Zapisz

Zapisz

Komentarze

 1. Danuta Biernat

  Warto korzystać z takich sposobów, przy ażurach niestety trudno naprawić błąd.

 2. Justyna

  Po zakończeniu prucia, powoli nabierz oczka z powrotem na druty – ale jak??

  • Herbi

   Normalnie, mając robótkę rozłożoną płasko na blacie stołu wsuwasz drut w kolejne oczka poczynając od prawej strony, robisz to delikatnie, powoli i z miłością, żeby wsunąć drut w każde oczko i ich nie pospuszczać. Możesz też zatrzymać się przed spruciem ostatniego rzędu i pruć go po jednym oczku jednocześnie nakładając oczka z tego rzędu, który już ma pozostać w robótce, na drut kolejno, po jednym.

   • Justyna

    Dzięki 😉 Przydałby się filmowy tutorial 😀

Dodaj komentarz