Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Na górę

komentarzy 14

Asymetryczna tunika na dużych drutach, czyli ciemno wszędzie...

Asymetryczna tunika na dużych drutach, czyli ciemno wszędzie…
Herbi
 • dnia 6 czerwca 2016
 • https://herbimania.com

Ten weekend przyniósł mi bardzo ważna lekcję: jeśli chcesz zrobić mroczną sesję ciemnego dziergadła noszonego w towarzystwie czarnej sukienki, to zdjęcia najpewniej wyjdą klimatyczne, ale jest mało prawdopodobne, że ktokolwiek będzie się mógł przyjrzeć szczegółom robótki 😉 Ale co tu oglądać, wszystko Wam opiszę: to po prostu czarna, długa, ręcznie dziergana na grubych drutach, asymetryczna tunika, która powstała, bo miałam pod ręką serwetkę, a w dłoni długopis.

Po kilku minutach pracowitego bazgrania powstał taki oto szkic:

asymetryczna tunika dziergana na dużych drutach

Narysowało mi się wdzianko na bazie niesymetrycznego trapezu, z długim ogonem z tyłu, w typie projektów Ricka Owensa. Oczywiście trzeba to było wydziergać z czarnej włóczki, na kijach od szczotki, żeby powstał luźny ażur. Tak się przyjemnie złożyło, że w moich zapasach włóczkowych leżało sobie kilka pozbawionych dawno etykiet kłębków, chyba bawełny z domieszką wełny. Pasowały idealnie do tego przedsięwzięcia.

Dzierganie poszło mi migiem, zasługę miały w tym druty nr 6. Tunikę wydziergałam w całości, na drutach na żyłce, poczynając od dołu (czyli końcówki „ogona”). Następnie powoli dodawałam oczka, by uzyskać łukowaty wykrój dolnej części, na końcu połączyłam oczka tak, by uzyskać rodzaj tuby. Rozszerzałam ją dodając oczka tylko po jednej stronie, dzięki czemu jeden rękaw jest istotnie dłuższy od drugiego. Na wysokości podkroju dekoltu rozdzieliłam robótkę na dwie części i dekolt oraz ramiona wyrabiałam osobno. Następnie zeszyłam oczka naramienne. Dekolt wykończyłam półsłupkami, szydełkiem, tak samo postąpiłam z otworami na ramiona.

asymetryczna tunika dziergana na dużych drutach jedwab sari

Początkowo planowałam wpleść w robótkę jedwab sari w odcieniach czerni i fioletu. Urzekł mnie swoją zgrzebnością i pięknymi przejściami kolorystycznymi. W trakcie pracy okazało się jednak, że słabo grają one z podstawową włóczką i musiałam z niego zrezygnować. Mam nadzieję, że szybko wykorzystam go do innego projektu, bo jest zbyt „klimatyczny”, żeby w szafie leżeć.

Ta asymetryczna tunika jest bardzo plastyczna, rozciąga się we wszystkich kierunkach, fajnie otula sylwetkę, dobrze pasuje do długiej, wąskiej, czarnej sukienki. Rozciągające się oczka nadają jej nieco niedbały, surowy wygląd. Tunika jest przewiewna, więc mogę ją nosić nawet wtedy, gdy słońce przygrzewa. Do tego fura srebrnej biżuterii i czuję się ubrana (z chusty zakrywającej oczy na co dzień rezygnuję, z oczywistych względów, nie uśmiecha mi się paradowanie z siniakami po zderzeniach z otoczeniem 😉

Komentarze

 1. Magdalena

  czytając Twój opis wydaje się że prościzna 🙂 szybko, luźno i dodawać oczka tylko z jednej strony – łatwizna ….. ale jak już chwycę za te druty …. czarna magia!
  A Twoja tunika magiczna 🙂

  • Herbi

   Oj tam, oj tam, tylko spokojnie i na pewno sobie poradzisz 🙂

 2. Anja

  Tunika obledna, bardzo orginalna i wlasnie taka „mroczna”. Na drutach prezentuje sie jak kolczuga ale juz na Tobie jak Prawdziwy Haute couture. Nastrojowe zdjecia oddaja niesamowity tajemniczy mroczny klimat i ziona magia. Naprawde piekna sesja zdjeciowa, przemyslana i dopracowana w kazdym detalu i rekwizycie.

  • Herbi

   Cieszę się, że się podoba – mamy z lubym sporo radochy w wyszukiwaniu fajnych miejsc i wymyślaniu, jak zainscenizować wszystko, by było ciekawie i nieszablonowo.

 3. Anka

  Wspaniała tunika!

  • Herbi

   Dziękuję za miłe słowa!

 4. Katarzyna

  Klimaty, jak z Dead Can Dance :). Super.

  • Herbi

   Och, DCD mają bardzo specjalne miejsce w moim sercu, na pewno ich muzyka mocno wpływa na moją wyobraźnię. Dzięki za komplement 🙂

 5. brahdelt

  Powiało bohemą z lat 1920-tych i 30-tych! *^v^*
  Świetnie to wymyśliłaś, a realizacja projektu jeszcze lepsza! Jakby to był len albo bambus, to byłoby idealne nawet na upały. ^^*~~
  Jakbyś chciała większe kije od szczotki to mogę wypożyczyć druty 25!… *^w^*

  • Herbi

   25? Co się na tym dzierga? Kołderki dla słonia? 😉

 6. knitologwpodrozy

  Fantastycznie, już sama nie wiem co mi się bardziej podoba tunika czy sesja ;)))

 7. AGab Złotowska

  Wpadłam na Twój blog dzięki tej tunice. Jestem raczej szydełkowa ale postanowiłam spróbować.
  Robię drutami 11 i wychodzi mi chyba bardziej zwarte niż na Twoich zdjęciach , nie rozumiem dlaczego? 🙂 inna numeracja? NIe wiem jak zabrać się za górę, będę martwić się jak do niej dojdę 🙂 Rozdziela się na 2 czy na 4 części. Pełen podziw dla Twojego dzieła 🙂

  • Herbi

   Hmm, a jakiej włóczki używasz? Bo ja „dziubałam” to na drutach nr 8 i miałam raczej odwrotny problem, to znaczy oczka rozwlekały się aż nadmiernie. Góra od otworów na ręce jest rozdzielona na 2 części, przód i tył osobno.

   • AGab Złotowska

    Dzięki za odp. 🙂 Miałam coś nicianego z odzysku, pewnie bawełna, ale idzie siedem nitek takich cienkich jak do szycia. To moje pierwsze „ubranie” na drutach, nie mam bladego pojęcia jak podkroić dekolt 🙂 będę kombinować z youtubem .

Leave a Reply