Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Na górę

komentarze 4

opis wykonania: sweter oversize, a właściwie prawie sukienka

opis wykonania: sweter oversize, a właściwie prawie sukienka
Herbi
 • dnia 18 stycznia 2016
 • https://herbimania.com

Na specjalną prośbę Czytelników (a właściwie Czytelniczek) bloga przedstawiam mój amatorski opis wykonania swetra oversize (a właściwie prawie sukienki), którego zdjęcia prezentowałam w poprzednim poście. Sweter oversize ma niezbyt skomplikowaną konstrukcję i opiera się głównie na prostokątach (a właściwie „tubach”).


Poniżej znajdziecie schemat z podstawowymi wymiarami. Ten sweter dzierga się go od dołu ku górze, rękawy są dorabiane osobno.
sweter oversize schemat wykonania

Sweter oversize – opis wykonania

Zaczynamy od nabrania na druty na żyłce takiej liczby oczek, by po zblokowaniu dały nam 76 cm, przerabiamy ok. 5 cm ściągaczem 1o. prawe/1 o. lewe, a następnie przechodzimy na dżersej prawy. Pracę przerywamy po 20 cm od pierwszego rządu (to nasz zaczątek przodu).

Bierzemy drugi zestaw drutów w tym samym rozmiarze i dziergamy zaczątek tyłu (analogicznie, jak pierwszą część). Następnie przekładamy oczka tworzące tył swetra na druty, na których mamy zaczątek przedniej części swetra uważając, by po zewnętrznej stronie znalazły się prawe strony obu robótek (w miejscach połączeń obu części wkładamy markery – potrzebne będą 2).

Dalej dziergamy już obie części razem, na okrągło (jedną nitkę trzeba będzie odciąć i zaszyć). Przerabiamy dżersejem prawym tak długo, aż robótka będzie mieć 67 cm wysokości. Wtedy ponownie dzielimy ją na dwie połowy (markery wyznaczają miejsce podziału) i dalej dziergamy każdą część osobno.

Przód

Dziergamy prosto jeszcze przez 6 cm, następnie zamykamy na środku taką liczbę oczek, by dały nam 19 cm. Dalej przerabiamy każdą część przodu osobno, odejmując oczka przy dekolcie tak, by na wysokości 9 cm zamknąć liczbę oczek odpowiadającą 5,5 cm (czyli w sumie dekolt będzie mieć 30 cm szerokości). Oczka tworzące ramiona przekładamy na dużą agrafkę.

Tył

Dziergamy prosto jeszcze przez 10,5 cm, następnie zamykamy na środku taką liczbę oczek, by dały nam 19 cm. Dalej przerabiamy każdą część tyłu osobno odejmując oczka przy dekolcie tak, by na wysokości 4,5 cm zamknąć liczbę oczek odpowiadającą 5,5 cm (czyli w sumie dekolt będzie mieć również 30 cm szerokości). Nie zamykamy oczek na końcu.

Dekolt i ramiona

Składamy odpowiednio części naramienne przodu i tyłu i zamykamy oczka przy pomocy trzech drutów (chyba, ze wolimy zeszyć je klasycznie, wtedy zamykamy oczka każdego ramienia osobno i zeszywamy). Dekolt należy wykończyć ściągaczem o wysokości ok. 3 cm (oczka wyrabiamy z krawędzi dekoltu).

Rękawy

Po zeszyciu ramion możemy przystąpić do wydziergania rękawów. Korzystając z techniki magic loop, drutami na żyłce wyrabiamy odpowiednią liczbę oczek z otwartych krawędzi górnej części przodu i tyłu (w sumie powinno być tyle oczek, aby dawały 30 cm) i dziergamy ściągaczem 1 o. prawe/1 o. lewe, aż robótka będzie mieć 35 cm wysokości. Zamykamy wszystkie oczka.

Wykończenie swetra oversize

Zaszywamy luźne nitki. Na igłę nawlekamy pojedynczą nić włóczki i przeciągamy ją przez górną krawędź ściągacza dekoltu, a następne zaszywamy tak, by końce nie były widoczne (to zabezpieczy nas przed nadmiernym rozciągnięciem dekoltu). I gotowe: oto Twój nowy sweter oversize 🙂

 

Komentarze

 1. agata

  Na jakich drutach robiła Pani tę swetero-sukienkę?

 2. Bożena

  Mam 7 motków Brushed Alpaca Silk, włóczki alternatywnej dla Air. Dla obydwu włóczek producent zaleca druty 5 mm. Opisany sweter jest wykonany na “12” a ja mam problem z przerabianiem na “5” :(( Schemat swetro-sukienki jest dedykowany jakiemu rozmiarowi? -wzrost, obwód kl piersiowej, no i bioder. Nie jestem tak proporcjonalna, jak Herbi, więc muszę skorygować wymiarowanie. Podoba mi się gotowy sweter a jego “konstrukcja” jest na tyle prosta, że powinnam go zrobić na drutach 6 ew. 7.

  • Herbi

   Brushed Alpaca Silk nie zastąpi ci w tym swetrze Aira. Po wydzierganiu na naprawdę dużych drutach i wypraniu będzie wyglądać jak szmaciana gaza, sorry. Potrzebujesz czegoś bardziej “mięsistego”. Schemat swetro-sukienki to oversize, więc jest raczej uniwersalny przynajmniej w zakresie rozmiarów 38-46, powiedziałabym. Ja mam 168 cm wzrostu, 92 cm w biuście i 94-96 cm w biodrach, zwykle noszę rozmiar 38-40.

Dodaj komentarz